Dziewczęca Służba Maryjna powstała w parafii Bystrzyca 8 XII 1980 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nie jest to zbieżność przypadkowa, ponieważ patronką i opiekunką grupy jest Najświętsza Maryja Panna. DSM składa się z  dziewcząt w wieku 9 – 16 lat. Spotkania formacyjne, które odbywają się raz w miesiącu,  pogłębiają wiedze religijną, uczą  współpracy w grupie oraz wzajemnej akceptacji.

 

    DSM czynniej włącza się w przeżywanie Świąt Maryjnych. Od kilku już lat w okresie od maja do października w każdy 13 dzień miesiąca przygotowuje i odprawia Różaniec Fatimski. Grupa może poszczycić się tradycją wykonywania wieńca żniwnego na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

    Ważne znaczenie dla grupy ma Dzień Matki obchodzony 26 maja. Każdego roku dziewczynki przygotowują program słowno – muzyczny z tej okazji, w którym szczególną uwagę zwracają na Maryję - Matkę nas wszystkich oraz kierują słowa wdzięczności do swoich mam, aby podziękować im za wszelkie dobro, które od nich otrzymują na co dzień.

Dziewczynki z DSM z wieńcem dożynkowym