Liturgiczna Służba Ołtarza działa od początku powstania parafii. Patronem ministrantów jest święty Dominik Savio.

LSO przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Bystrzycy liczy 24 ministrantów i 10 lektorów. Są oni podzieleni na 3 grupy: lektorzy, ministranci i kandydaci.

Każdy ministrant ma swój dyżur i obowiązek służenia  w wyznaczonym dniu tygodnia oraz w pierwszą niedziele miesiąca. Dodatkowo w okresie Triduum Paschalnego ministranci czuwają przy Grobie Pańskim, natomiast w okresie Bożego Narodzenia towarzyszą księdzu podczas wizyty duszpasterskiej. W drugi i czwarty piątek miesiąca, przed wieczorną Mszą świętą  gromadzą się na zbiórkach. W tym czasie zdobywają wiedzę liturgiczną, uczą się, jak służyć Bogu w czasie mszy świętych,  pogłębiają wiedzę religijną, a także omawiają  sprawy organizacyjne i podsumowują miniony miesiąc pod względem służby przy Ołtarzu.

Na zakończenie roku szkolnego odbywa się mecz piłki nożnej ministrantów z naszej parafii. Co roku w czasie wakacji ministranci wyjeżdżają na pielgrzymko – wycieczkę.

Opiekunem LSO jest ks. proboszcz Leszek Moryl, a pomocą służy Pan Stanisław Rachwalski.

Ministranci parafii Bystrzyca:

1. Dominik Łyszczek